„Bezgranicznie dbamy o klimat” – zaproszenie na warsztaty

Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, fundacjami Sever z Czech oraz Eurosoc #Digital z Niemiec partnerami projektu „Zrównoważony ekosystem edukacji klimatycznej” zapraszają przedstawicieli samorządów lokalnych, dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych do udziału w regionalnych warsztatach „Bezgranicznie dbamy o klimat”.

Warsztaty są częścią projektu, którego celem jest budowa nowego modelu praktycznej i sprawczej edukacji klimatycznej w szkołach. Warsztaty przeprowadzone zostaną Metodą Otwartej Przestrzeni – Open Space Technology, co umożliwi swobodną dyskusję i podejmowanie tematów środowiskowych oraz klimatycznych ważnych dla poszczególnych regionów oraz interesariuszy. Tytuł warsztatów został stworzony partycypacyjnie podczas Konferencji „Zrównoważony ekosystem edukacji klimatycznej”, która odbyła się online 29 marca 2022 r.

Playlista konferencji: (6) Projekt EUKI: „Zrównoważony ekosystem edukacyjny na rzecz ochrony klimatu” – YouTube

Tym razem, również w twórczej i otwartej na dialog atmosferze będziemy pracować nad wspólnym rozumieniem zmian klimatycznych, edukacji klimatycznej i ich wagi dla Dolnego Śląska oraz obszarów przygranicznych Polski, Niemiec i Czech, a także wypracujemy wspólną deklarację klimatyczną opartą na zrozumiałym dla różnych grup języku.

Zapraszamy na jedno ze spotkań w najbliższej Państwu lokalizacji:

• 2 czerwca, Polkowice  (subregion legnicko-głogowski)
  • 3 czerwca, Wrocław (miasto Wrocław)
  • 6 czerwca, Bolesławiec (subregion jeleniogórski)
  • 7 czerwca, Środa Śląska (subregion wrocławski)
  • 8 czerwca, Szczawno Zdrój  (subregion wałbrzyski)

Kluczowe korzyści z udziału:

• Praca Metodą Otwartej Przestrzeni  – Open Space Technology (OST),
  • Swobodna, włączająca atmosfera i interaktywna formuła OST,
  • Możliwość zgłoszenia tematu do dyskusji, poruszenia istotnych wątków dotyczących klimatu, edukacji klimatycznej w szkołach oraz wyzwań i rozwiązań z nim związanych,
  • Wysoka jakość i efektywność rozmów w mniejszych grupach – każdy będzie mógł wybrać z kim i o czym porozmawia,
  • Okazja do wartościowych spotkań i budowania relacji,
  • Kawiarenka przez cały czas trwania wydarzenia,
  • Dostęp do e-raportu z notatkami ze wszystkich dyskusji.

Zapraszamy do rejestracji przez wypełnienie krótkiego formularza: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdXtcdULHyxtAcz-01gEwKKy3EAfAOKJPxrAKK3GqDsF1hwHg/viewform?usp=sf_link

Liczba miejsc jest ograniczona – rejestracja możliwa do: 27 maja 2022 W razie pytań prosimy o kontakt: joanna.mazurek@ffis.edu.pl

Ramowy program

9.00     Rejestracja, kawa i poczęstunek

9.30     Otwarcie wydarzenia i wprowadzenie do tematu przewodniego „Bezgranicznie dbamy o klimat”

9.40     Lepsze poznanie się i integracja osób uczestniczących, wprowadzenie do zasad Open Space Technology

10.10     Zgłaszanie tematów do dyskusji w mniejszych grupach – osoby uczestniczące

10.30     Równolegle odbywające się dyskusje w mniejszych grupach:

• swoboda przemieszczania się pomiędzy pokojami dyskusyjnymi,
  • stały dostęp do kawiarenki,
  • współtworzenie notatek z dyskusji, z których powstanie e-raport,

12.30     Przegląd raportów z dyskusji i refleksje

13.00     Zgłaszanie inicjatyw i wspólnie tworzona deklaracja klimatyczna dla regionu

14.00-14.30 Podsumowanie – każdy może zabrać głos

Zapraszamy do wspólnej twórczej pracy!

Projekt ten jest częścią Europejskiej Inicjatywy Klimatycznej (EUKI). EUKI to instrument finansowania projektów przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu (BMWK). Zaproszenie do składania pomysłów na projekty w ramach EUKI jest realizowane przez Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Nadrzędnym celem EUKI jest wspieranie współpracy w dziedzinie klimatu w Unii Europejskiej (UE) w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.