Mali przyrodnicy z Puńska kodują

Przedszkole Samorządowe z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku rozpoczyna przygodę z nowoczesną technologią i przyrodą. Dzięki projektowi złożonemu przez naszą fundację wraz z Gminą Puńsk kolejne przedszkole dołącza do rodziny programu Code for Green.

Czy maluchy dysponujące już dwoma językami – litewskim i polskim – opanują jeszcze trzeci? Jedno jest pewne – logiczne rozumowanie, krytyczne myślenie i kreatywność poprowadzą je kiedyś do sztuki kodowania w wybranym języku programowania. To uniwersalny, międzynarodowy język, który w dorosłym życiu pomoże im znaleźć pracę, a może… poprowadzi do założenia własnego start-upu, firmy przyszłości?

Dzięki interdyscyplinarnemu podejściu czekające ich zajęcia będą wciągające i kształtowało będą w najmłodszych mieszkańcach Puńska postawy kreatywności, pracy zespołowej, innowacji, która zakłada, że to nie wstyd się pomylić. Wystarczy testować i powtarzać kolejne rozwiązania, szukając tego najlepszego.

To tylko część naszej metodologii pracy z dziećmi w programie Code for Green. Przekązem ją nauczycielom przedszkola wraz ze sprzętem, który pomoże przekształcić salę w multimedialną pracownię.

Sprzęt IT w puńskim przedszkolu

Przedszkole zostanie wyposażone w materiały i pomoce dydaktyczne:

• maty do kodowania,
  • roboty typu ozobot, photon,
  • zestawy do zajęć w przyrodzie zawierające m.in. lornetki, mikroskopy, siatki do łapania owadów,
  • zestawy „Posłuchaj owadów”,
  • zestawy do biodegradacji odpadów,
  • model obiegu wody w przyrodzie,
  • wyposażenie ogródka przyprzedszkolnego,
  • maty,
  • ławeczki sensoryczne,
  • zestaw Logopedia,
  • sprzęt elektroniczny wysokiej jakości (laptopy dla nauczycieli, drukarki, skanery, monitory interaktywne, tablety dla dzieci).

Rozwój kadry pedagogicznej

Jak w każdym naszym projekcie edukacyjnym stawiamy na przekazanie nowoczesnych metod kształcenia wychowawcom i nauczycielom. Jest to nauczanie z TIK (zakończone certyfikatem VCC) oraz rozwój kompetencji miękkich.

W Puńsku nowością będzie wprowadzenie innowacyjnych metod pracy z uczniem przedszkolnym (w tym metody Montessori oraz elementów desing thinking).

Projekt ma za zadanie podniesienie jakości oferty edukacyjnej w zakresie kształcenia przedszkolnego w grupie 100 uczniów. To największy jak do tej pory specjalistyczny projekt ICT skierowany do przedszkolaków z obszarów wiejskich w tym regionie.

Projekt pn. „Mali przyrodnicy kodują – program wsparcia rozwoju kompetencji kluczowych, cyfrowych i wyrównujących szanse edukacyjne dzieci w Przedszkolu Samorządowym z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku” realizujemy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 Priorytetu IX. ROZWÓJ LOKALNY, Działania 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego, Priorytet inwestycyjny 9.6 Strategie rozwoju lokalnego kierowane przez społeczność.

Realizator: Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych

Beneficjent: Przedszkole Samorządowe z Polskim i Litewskim Językiem Nauczania w Puńsku

Partner: Gmina Puńsk

Termin realizacji: 01-09-2020 do 31-07-2021

co możemy wspólnie zrobić?