dr Małgorzata Snarska-Nieznańska
CEO / strateg
Młodzi ludzie nie mają wątpliwości – świat który im zostawiamy stoi przed dwoma poważnymi wyzwaniami – kryzysem klimatycznym i technologiczną transformacją. Są to zupełnie nowe wyzwania, które wymagają nowoczesnych rozwiązań i kompetencji. Dlatego zdecydowaliśmy się tworzyć ekosystem edukacji i narzędzia, które dają poczucie sprawczości. Wypracowujemy je wspólnie z nauczycielami i dla nauczycieli. Wspieramy samorządy.
METODA
Jak to robimy? Łączymy edukację w zakresie ochrony klimatu, wód i bioróżnorodności z nowymi technologiami po to, by młodzi potrafili praktycznie rozwiązywać problemy. Dzięki połączeniu tych dwóch aspektów, uczymy młodych ludzi nie tylko proaktywnych postaw, ale przede wszystkim dostosowywania narzędzi do dynamicznie zmieniających się warunków. Umiejętności, które przekazujemy są uniwersalnymi kompetencjami na rynku pracy.
Korzystając m.in. z metod: empatyzacji, edukacji terenowej, Design Thinking, realizacji i wdrażania projektu, pokazujemy, jak myśleć kreatywnie i krytycznie, pracować zespołowo, prowadzić dialog społeczny, wprowadzać zmiany (program Code for Green®).
Jednocześnie wyzwalamy i pomagamy utrzymać pasję nauczycieli, rozwijamy ich kompetencje i umiejętności samodzielnego kreowania rzeczywistości edukacyjnej. To Oni są dla nas kluczowymi partnerami. Pracujemy bezpośrednio z przedszkolami i szkołami w projektach długoterminowych, dzięki czemu szkoły stają się centrum społecznej aktywności klimatycznej
i środowiskowej, katalizatorem zmian społecznych i lokalnych polityk.
Budujemy też innowacyjne, otwarte i przyjazne laboratoria Code for Green®. Tam integrujemy naukę zagadnień przyrodniczych i technologicznych z umiejętnościami miękkimi. Wszystkie programy realizujemy w sposób zwinny (Agile).
Pośród naszych Partnerów są m. in. Uniwersytet Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, parki narodowe, samorządy lokalne, biznes.
• Sprawcze metody edukacji
• Działania nastawione na efekt
• Nowoczesne rozwiązania technologiczne
NASZE PROJEKTY REALIZUJEMY W POLSCE, NIEMCZECH I CZECHACH AUTORSKĄ METODĄ CODE FOR GREEN©
• Code for Green® LivingLab
• Code for Green® MobilLab
• Code for Green® Junior
• Young Change Maker & Young Dialog Maker
• Sustainable ecosystem of climate education
Finansujemy działania z programów norweskich, unijnych (krajowych i regionalnych - EFR, EFS), środków prywatnych i korporacyjnych fundacji polskich oraz zagranicznych (Volkswagen Belegschaftsstiftung, terre des hommes, Fundacji Orange), publicznych środków zagranicznych (European Climate Foundation, DBU)
Zespół Fundacji składa się z doświadczonych ekspertów i menedżerów posiadających doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu innowacji, edukacji, ochronie środowiska i projektach zorientowanych na prawa obywatelskie. Fundacja współpracuje z doświadczonymi trenerami i zapewnia oparty na badaniach program nauczania dla wszystkich prowadzonych projektów. Działamy zwykle na pograniczu dziedzin i sektorów, rozumiejąc realia polskich szkół, instytucji badawczych czy organizacji pozarządowych. W stylu działania dążymy do "turkusowej organizacji", każdy członek zespołu jest partnerem przedsięwzięcia #CodeForGreen.
CEO / strateg
Członkini Zarządu / projektowanie innowacji
zrównoważony rozwój
edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna
rozwój osobisty & psychologia technologii
robotyka & programowanie
badania środowiskowe
skontaktuj się z nami
CEO / strateg
Małgorzata Snarska-Nieznańska jest założycielką Fundacji i menadżerką projektów z doświadczeniem w opracowywaniu, koordynacji i wdrożeniach programów edukacji cyfrowej, zrównoważonego środowiskowo rozwoju i partycypacji społecznej. Jest pasjonatką technologii rozwiązującej społecznie istotne problemy oraz innowacyjnej edukacji. Przez 7 lat była szefową programów edukacyjnych w Microsoft Polska. Jako członek gabinetu Ministra Środowiska odpowiadała za przygotowania i koordynację szczytu klimatycznego ONZ w Poznaniu (UNFCCC COP 14). Była liderem zespołu polskich negocjatorów klimatycznych, członkiem grup roboczych Komisji Europejskiej ds. środowiska i zmian klimatu. Pracowała na rzecz procesów demokratyzacji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz ONZ (UN HABITAT).
Małgorzata jest doktorem nauk politycznych w zakresie publicznego dialogu i komunikacji (Uniwersytet Wrocławski, Wolny Uniwersytet w Berlinie). Stypendystka Fundacji Adenauera, Fundacji Ashoka. Ukończyła London School of Public Relations.
Członkini Zarządu / projektowanie innowacji
Liderka i ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu i nadzorze nad dużymi innowacyjnymi i inwestycyjnymi projektami. Przez dekadę szefowała działom R&D w KGHM, najpierw jako szef działu zarządzania projektami KGHM Cuprum R&D Centre, a później w dziale Badań i Innowacji KGHM Polska Miedź na stanowisku Dyrektor Naczelnej. Była członkinią Zarządu ENERIS B&R, gdzie rozwijała instalację do recyklingu baterii litowo-jonowych. Doradza firmom w zakresie projektowania i wdrażania strategii, kultury innowacyjności i złożonych projektów.
Inicjatorka i członkini Komitetu Sterującego pierwszego w Polsce Wspólnego Przedsięwzięcia NCBiR z firmą – CUBR, współautorka wszystkich aktów regulacyjnych programu związanych z kryteriami oceny projektów oraz podziałem własności intelektualnej. Członkini i reprezentantka Polski w europejskim KIC Raw Materials w zakresie surowców w ramach EIT, współautorka modelu biznesowego nowego podmiotu oraz regulaminu naboru i selekcji projektów finansowanych z funduszów EIT Raw Materials, w tym scoutingu, selekcji i akceleracji startupów i facyltacji współpracy pomiędzy dużymi przedsiębiorstwami a startuapami i MŚP. Ekspert do spraw wdrożeń w programie akceleracyjnym i pilotowych wdrożeń Pilot Maker, odpowiada za projektowanie ekspertymentów biznesowych, zakresy iteracji i business cases.
Absolwentka Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także IMD International Institute for Management Development w Lozannie, amerykańskiego uniwersytetu inżynieryjno- badawczego Colorado School of Mines.
zrównoważony rozwój
Ekspert ochrony środowiska. Inicjator i lider projektów w zakresie ochrony wód, w tym ekologicznie ukierunkowanej ochrony przeciwpowodziowej, ochrony gatunkowej, funkcjonowania obszarów chronionych, a także innowacyjnej i systemowej edukacji ekologicznej jako podstawy Zielonej Ekonomii. Współzałożyciel Fundacji WWF Polska, w której odpowiadał za strategię działań, ochronę przyrody i politykę środowiskową. Współinicjator „Koalicji Czas na Odrę”, „Koalicji Ratujmy Rzeki”, programu „Code for Green”. Obecnie niezależny ekspert, założyciel firmy konsultingowej Terra, doradca ds. środowiska Fundacji Forum Inicjatyw Społecznych. Powołany przez Ministra Środowiska do Państwowej Rady Ochrony Środowiska. Wieloletni reprezentant NGO w międzynarodowych i krajowych ciałach doradczych ds. ochrony wód i ochrony przyrody w tym m.in.: Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry, Komitecie Monitorującym Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Komitetach Monitorujących Regionalne Programy Operacyjne, Regionalnych Radach Ochrony Przyrody. Autor licznych publikacji w zakresie ochrony przyrody i ochrony wód w tym m.in.: Atlasu Obszarów Zalewowych Odry, podręcznika „Natura 2000 a gospodarka wodna”, koncepcji „Przestrzeni dla Rzeki”.
edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna
Z wykształcenia filolog wschodniosłowiański. Zawodowo od ponad 15 lat
związana z realizacją programów kulturalnych i edukacyjnych w północno-wschodniej
Polsce. Zajmowała się promocją Programu Operacyjnego RYBY 2007-13 w Województwie Podlaskim.
Od kilku lat koordynuje interdyscyplinarne projekty z obszarów przyrody
i nowoczesnych technologii w edukacji przedszkolnej i szkolnej.
Edukatorka i animatorka kultury. Kieruje programami angażującymi
społeczności lokalne Suwalszczyzny w obszarach kultury, tradycji regionu
oraz zrównoważonego rozwoju. Współtwórca i Liderka Convivium Vigrensis
Slow Food Polska. Opracowała przewodnik kulinarny Suwalszczyzny.
Pasjonatka tradycji regionu, w którym mieszka oraz polifonii
śródziemnomorskich. Absolwentka Instytutu Zielarstwa i terapii
naturalnych; zielarz-fitoterapeuta. Głęboko zanurzona w przyrodzie
Suwalszczyzny.
rozwój osobisty & psychologia technologii
Psycholożka, wykładowczyni Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, trenerka, mediatorka, ekspertka ds. pracy metodą projektu. Doradczyni strategiczna i konsultantka firm, instytucji i organizacji społecznych. Współzałożycielka i CEO Pogotowia Psychologicznego i STYKów. Trenerka programów Fundacji Szkoła Liderów, mentorka Early Warning Europe PARP, wcześniej członkini Zarządu Fundacji SYNAPSIS, menedżerka Creative Communication Cluster oraz szefowa rozwoju EFC. Autorka strategii rozwoju i publikacji strategicznych. Współpracowała m.in. z: ENEA SA, Orange, Millward Brown, SGH, UW, UJ, SWPS, Krytyką Polityczną, Klubami Tygodnika Powszechnego, licznymi szkołami publicznymi i niepublicznymi.
Absolwentka psychologii klinicznej, filologii polskiej, Szkoły Trenerów Biznesu TROP oraz PwC Business Coaching Diploma (akredytacje międzynarodowe ICF, EMCC). Doktorantka Międzyuczelnianych Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Psychology & ICT (SWPS, PJATK), gdzie w ramach Centrum Badań Neuropoznawczych bada zjawisko flow oraz wpływ gier funkcjonowanie człowieka.
robotyka & programowanie
Pracuje jako adiunkt dydaktyczny w Instytucie Automatyki i Robotyki na Politechnice Poznańskiej. Wykształcenie to studia z zakresu automatyki i robotyki oraz doktorat z elektrotechniki. Obecny zakres prowadzonych zajęć obejmuje tematykę IT, automatyki i robotyki. Hobbistyczne zainteresowania to żeglarstwo, motocykle, a także przydomowy warzywnik. Stara się minimalizować swój wkład w katastrofę klimatyczną.
badania środowiskowe
Profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się naukami o środowisku oraz polityką ekologiczną. Dba o transfer wiedzy z uczelni do szkół uczestniczących w programie Code For Green.