Nowy model i podręcznik Edukacji Klimatycznej

8 listopada 2023 r. we Wrocławiu na konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego pokazaliśmy model i podręcznik Edukacji Klimatycznej dla szkół, dzięki, któremu nauczyciele będą mogli pracować z uczniami w tematyce zmiany klimatu rozwijając ich sprawczość i praktyczne umiejętności niezbędne na rynku pracy. Podczas konferencji mówiliśmy o tym, jak uczyć o klimacie oraz wspierać szkołę i uczniów we wdrażaniu rozwiązań przyjaznych środowisku. Podręcznik to gotowy model do wykorzystania przez administrację rządową i samorządy w zmianie systemowej polskiej szkoły w zakresie edukacji klimatycznej.

Uczniowie i nauczyciele wreszcie mają narzędzie, które pokazuje, jak uczyć o klimacie i może zostać wykorzystane do realizacji podstawy programowej wszystkich przedmiotów. Metoda jest praktyczna i daje poczucie sprawczości uczniom. Według badań, to sprawczość jest kompetencją niezbędną do tego, by młodzi poradzili sobie we współczesnym, zmiennym świecie. Zapewne jest to też kluczowa cecha w czekającej ich walce ze zmianą klimatu.

Podręcznik edukacji klimatycznej jest dostępny do pobrania bezpłatnie. Wystarczy wejść na adres: