„My, z krainy Czarnej Hańczy”. Pracownia Orange.

Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych wraz z Gminą Krasnopol byli w 2017 roku inicjatorami powstania w Maćkowej Rudzie Pracowni Orange. Projekt społeczny „My, z krainy Czarnej Hańczy”, który zdobył 8000 głosów internautów, ma ojców i matki chrzestne. Inicjatywę wspierała bardzo mocno Renata Cichanowicz, Sołtyska Maćkowej Rudy, Miłosz Cichocki, radny gminy Krasnopol oraz Karolina Kusiak mieszkanka Mikołajewa.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnej społeczności Maćkowej Rudy w tej niewielkiej miejscowości powstała jedna z kilkudziesięciu w Polsce Pracowni Orange. Została odremontowana i przygotowana przez mieszkańców w dawnej szkole podstawowej, a obecnej Świetlicy Wiejskiej.

Fundacja Orange wyposażyła pracownię w meble i nowoczesny sprzęt multimedialny o łącznej wartości 30 000 zł. Wśród sprzętów znalazły się komputery, telewizor, urządzenie wielofunkcyjne, konsola PlayStation 4 z zestawem gier i drukarka. Fundacja również wspiera pracownię i jej liderów organizując warsztaty i treningi.

Multimedialna Pracownia Orange w Maćkowej Rudzie stała się wspólną przestrzenią dla mieszkańców okolicznych wsi. Adresuje potrzeby małych i dużych mieszkańców tej niezwykłej społeczności.

W projekcie „My z krainy Czarnej Hańczy” wykorzystywana jest technologia i pracownia jako baza dla projektów: muzycznych (tradycja muzyczna regionu), badawczych (życie nad Czarną Hańczą), przyrodniczych (ochrona rzeki, drzew i przyrody), kulinarnych (łączenie tradycji z nowoczesną kuchnią). Dzieciom pokazujemy, że technologia to nie tylko gry czy media społecznościowe, ale także narzędzie do realizacji pasji, nauki i zabawy. Wyciągamy dzieciaki z domów i przewrotnie sprzed monitorów. Zapraszamy seniorów. Ich doświadczenie i wiedza pomagają dzieciom rozumieć świat.